مرکز مشاوره کسب و کار یوناکس

جریان نقدی در مقابل سود

جریان نقدی در مقابل سود

جریان نقدی در مقابل سود مفهومی است که مدیران کسب و کارها باید به آن توجه ویژه داشته باشند. سود عبارت است از درآمد باقیمانده پس از کسر هزینه های کسب و کار. در حالی که جریان نقدی مقدار پولی است که در هر زمان از یک کسب و کار داخل و خارج می شود. سود بیشتر نشان دهنده موفقیت کسب و کار شما است ، اما جریان نقدینگی برای حفظ فعالیت روزمره کسب و کار مهمتر است. در بلندمدت ، عدم سود بر جریان نقدینگی تأثیر منفی می گذارد.

سود هست پول نیست

یکی از مهمترین موارد در مورد حسابداری مشاغل کوچک درک تفاوت بین جریان نقدی در مقابل سود است. بسیاری از کارآفرینان کسب و کار خود را با هدف کسب سود آغاز می کنند. اما چیزی که آنها متوجه نمی شوند این است که جریان نقدی چیزی است که چراغ ها را روشن نگه می دارد. این فرض را تصور کنید: شما در پایان سال با حسابدار خود ملاقات می کنید تا اظهارنامه مالیاتی خود را بررسی کنید و آنها گزارش می دهند که تجارت شما سود قابل توجهی داشته است. اگرچه این خبر خوبی است ولی پول نقدی در بانک وجود ندارد و نمی دانید که چگونه مالیات بر درآمد خود را پرداخت کنید.

جریان نقد منفی و سود

این بیشتر از آنچه فکر می کنید اتفاق می افتد: مشاغل سود را در حالی که جریان نقدی آنها منفی است به دست می آورند. و ممکن است دیگران جریان نقدی زیادی داشته باشند ولی هیچ سودی در کسب و کار خود بدست نیاورند. چگونه می توان یک تجارت را به سود رساند اما در پایان سال هیچ پول نقدی نداشته باشد؟ برای درک بهتر ، ما قصد داریم تفاوت های اصلی بین جریان نقدینگی در مقابل سود را نشان دهیم. ما همچنین نمونه هایی را به شما ارائه می دهیم که تفاوت جریان نقدینگی در مقابل سود را نشان می دهد و توصیه هایی را بر اساس اصول حسابداری که کسب و کار شما باید استفاده کند ، ارائه می دهد.

سود چیست؟

سود یکی از معیارهای کلیدی است که برای تعیین موفقیت یک تجارت استفاده می شود. به عنوان مبلغ باقیمانده پس از کسر هزینه های مورد نیاز از درآمد تعریف می شود. به عبارت دیگر ، اگر درآمد ماهانه شما صد هزار تومان باشد ، و هزینه های کسب و کار شما هشتاد هزار تومان باشد، حاشیه سود شما برای آن ماه بیست هزار تومان است.

با این حال ، همه انواع سود به طور مساوی ایجاد نمی شوند ، یا سودآوری واقعی کسب و کار شما را نشان نمی دهند. به طور کلی دو نوع مختلف محاسبه برای نشان دادن سود کسب و کار شما استفاده می شود: سود خالص و سود ناخالص. بیایید کمی بیشتر در مورد هر دو یاد بگیریم

سود ناخالص

سود ناخالص یک شرکت ، سودی است که پس از کسر هزینه هایی که مستقیماً مربوط به تولید محصولات یا ارائه خدمات آن است ، به دست می آورد. با کسر درآمد کسب و کار از هزینه کالاهای فروخته شده  محاسبه می شود. به تمام هزینه هایی اشاره می کند که می توانید به طور کامل و مستقیم به تولید کالاهای فروخته شده توسط یک شرکت نسبت دهید.

بازتاب دقیق تر از سودآوری

سود خالص بازتاب دقیق تری از سودآوری کسب و کار شما نسبت به سود ناخالص است زیرا بدهی های فراتر از هزینه کالای فروخته شده را تعیین می کند. سود خالص با کسر هزینه های عملیاتی  و مالیات از درآمد شما بدست می آید. هزینه های عملیاتی شامل مواردی مانند حقوق و دستمزد برای کارکنان شما ، اجاره در فضای خرده فروشی ، هزینه پرداخت  سود وام و سایر هزینه هایی است که مستقیماً به تولید تجاری شما مربوط نمی شود.

جریان نقدی چیست؟

در حالی که اکثر افراد فکر می کنند بین جریان نقدی در مقابل سود،  سود هدف است. جریان نقدی معیار بهتری برای تعیین چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت کسب و کار شما است. در یک کلام ، جریان نقدی مقدار خالص پول نقد است که در هر زمان به داخل و خارج از یک تجارت حرکت می کند. توجه داشته باشید که کلمه کلیدی در اینجا “زمان” است. جریان نقدی را فقط می توان از طریق لنز یک بازه زمانی مشخص درک کرد. اکثر مشاغل جریان نقدینگی را به صورت ماه به ماه پیگیری می کنند.

نقدینگی مثبت، نقدینگی منفی

جریان نقدینگی مثبت زمانی است که ورود پول نقد بیشتری نسبت به آنچه که در حال خروج پول نقد از کسب و کار شماست ، داشته باشید. جریان منفی نقدینگی برعکس است. مقدار پولی که از تجارت خود خارج می کنید بیشتر از مقدار پولی است که به دست می آورید. برای تعیین جریان نقدینگی کسب و کار خود ، به الگوی صورت جریان وجوه نقد نیاز دارید. با جمع آوری تمام پول نقد موجود در ابتدای ماه شروع کنید. در مرحله بعد ، شما باید جریانهای نقدی و خروجی های نقدی خود ، فعالیتهای عملیاتی ، سرمایه گذاری و تأمین مالی خود را پر کنید. به یاد داشته باشید: ما در مورد پول نقد صحبت می کنیم نه فاکتور فروش یا خرید.

فاکتور فروش و دریافت پول در آینده

به عبارت دیگر ، اگر در یک ماه یک فاکتور فروش صادر کنید که تا چند ماه بعد پرداخت نشده است ، آن را به عنوان “مجموعه حسابهای دریافتنی” علامت گذاری می کنید. به طور مشابه ، اگر برای خرید با کارت اعتباری تجاری در ماهی هزینه کنید ، اما صورت حساب کارت اعتباری که شامل آن خرید است را تا ماه بعد نپردازید ، هزینه را در آن ماهی  تعیین می کنید که پول پرداخت کرده اید زیرا در آن زمان خروج پول نقد واقعاً اتفاق افتاده است.

پس از وارد کردن تمام ورودی ها و خروجی های نقدی خود ، اگر موجودی پایانی شما (در ردیف آخر) بیشتر از مانده اولیه شما (ردیف اول) باشد ، جریان نقدی آن ماه مثبت است. اگر پایین تر باشد ، جریان نقدینگی شما منفی است.

جریان نقدی در مقابل سود، درآمد و هزینه

اکنون که ما تعاریف هر دو اصطلاح را درک کرده ایم ، باید مشخص شود که تفاوت بین جریان نقدینگی و سود چیست. اگر این پول نقد از منابع دیگری به غیر از درآمد حاصل می شود ، مانند زمانی که مالک یک کسب و کار افزایش سرمایه خود را واریز می کند یا وام می گیرد ، یک شرکت می تواند جریان نقدی مثبت داشته باشد در حالی که هیچ سودی ندارد. این نوع معاملات درآمد نیستند بلکه معاملات بدهی یا حقوق صاحبان سهام هستند که در ترازنامه ظاهر می شوند.

برعکس ، یک شرکت می تواند جریان نقدی منفی داشته باشد در حالی که سود زیادی دارد اگر صاحبان آن پول نقد را برای پرداخت هزینه های جاری از تجارت خارج کنند یا از آن برای سرمایه گذاری، خرید کالا، خرید اموال و یا وام به دیگران استفاده کنند. این نوع معاملات نقدی نیز در ترازنامه گزارش می شود. نه صورت سود و زیان.

تفاوت بین جریان نقدی و سود واقعاً به منبع معاملات نقدی و مبنای حسابداری برمی گردد.

جریان نقدی در مقابل سود: مبنای حسابداری

در حالی که منبع تعیین می کند که آیا معامله به عنوان درآمد طبقه بندی شده است یا هزینه ، اساس حسابداری تعیین می کند که شما درآمد و هزینه را چه موقع گزارش می کنید و بر میزان سود گزارش شده برای یک دوره زمانی تأثیر زیادی می گذارد. دو روش کلی حسابداری وجود دارد: تعهدی و نقدی. بیایید هر یک را توضیح دهیم

مبنای تعهدی حسابداری

مبنای تعهدی حسابداری ، درآمدها و هزینه ها را هنگام وقوع شناسایی می کند. به عبارت دیگر ، زمانی که پول واقعاً دریافت می شود مهم نیست. زمانی که فاکتور درآمد و یا هزینه ثبت می شود مهم است جدایی از اینکه پول نقدی دریافت و یا پرداخت کرده باشید.  بنابراین ، مبنای تعهدی حسابداری فقط مربوط به زمان وقوع درآمد و هزینه است.

مبنای حسابداری نقدی

مبنای نقدی حسابداری برعکس مبنای تعهدی حسابداری است. در حسابداری مبتنی بر پول نقد ، درآمد تنها زمانی که به صورت نقد دریافت می شود ثبت می شود و هزینه ها هنگام پرداخت نقدی معیار محاسبه قرار می گیرند.  نه زمانی که درآمد و یا هزینه  ثبت میشود. به عبارت دیگر ، زمانی که  پول نقد درآمد یا هزینه به حساب شما می رسد مهم است.

بسیاری از صاحبان مشاغل از حسابداری نقدی برای سنجش میزان سودآوری مشاغل خود استفاده می کنند. اما اگر شرکت شما به مشتریان شما اعتبار بدهد یا از اعتبار آنها برای تأمین هزینه خرید شما استفاده کند ، این می تواند مشکل بزرگی باشد زیرا این تراکنش ها تا زمانی که پرداخت نشوند در فعالیت حساب بانکی منعکس نمی شود.

سیستم حسابداری و ترازنامه

اگر شرکت شما از اعتبار استفاده می کند ، احتمالاً از یک صفحه گسترده یا سیستم حسابداری برای پیگیری آنچه مشتریان شما به شما بدهکار هستند و تعیین اینکه چقدر به فروشندگان خود بدهکار هستید استفاده می کنید. این فاکتورها و قبوض به ترتیب در دفاتر حسابهای دریافتنی و حسابهای پرداختنی ثبت می شود. هنگام دریافت یا پرداخت ، فاکتورها و قبوض را به عنوان پرداخت شده در دفاتر اصلی علامت گذاری می کنید و موجودی ها را کاهش می دهید. حسابهای دریافتنی و حسابهای پرداختنی هر دو در ترازنامه گزارش می شود.

جریان نقدی در مقابل سود: خط پایانی

هنگام مقایسه جریان نقدی در مقابل سود ، به خاطر داشته باشید که سود پس از کسر تمام هزینه های مربوط به راه اندازی کسب و کار ،  از درآمد باقی مانده است ، در حالی که جریان نقدی مقدار پولی است که در یک زمان معین از یک کسب و کار داخل و خارج می شود. بنابراین ، تفاوت اصلی بین جریان نقدینگی و سود در زمان است. سود نمی تواند تصویری کامل از وضعیت مالی کسب و کار شما را به شما نشان دهد زیرا سود به شما نمی گوید چه زمانی این ورودی ها و خروجی های نقدی در راه است. به عبارت دیگر ، نمی تواند به شما درک روزانه از رفاه مالی کسب و کار شما بدهد.

جمع بندی مزیت سود مزیت پول

به طور خلاصه ، سود می تواند به شما نشان دهد که کسب و کار شما چقدر موفق است. اما نمی تواند به شما بگوید که آیا کسب و کار شما پول لازم برای زنده ماندن طولانی مدت را دارد یا خیر. از طرف دیگر ، یک تجارت غیر سودآور که جریان نقدی مثبت داشته باشد ، برای مدت طولانی به سختی می تواند جریان نقدی مثبت  خود را حفظ کند.

اکنون که تفاوت بین جریان نقدینگی و سود را درک کرده اید ، می توانید حسابداری مشاغل کوچک خود را با مسئولیت پذیری بیشتری مدیریت کنید و اطمینان حاصل کنید که تجارت شما به روشی پایدار رشد می کند.

این مقاله فقط برای افزایش آگاهی و راهنمایی های عمومی تهیه شده است و مشاوره کاری یا حرفه ای نیست. شما نباید به اطلاعات مندرج در این مقاله بدون کسب مشاوره تخصصی خاص عمل کنید. جهت انجام مشاوره با کارشناسان خبره تماس حاصل کنید و یا در صورت تمایل برای ارتباط با  کارشناسان مرکز مشاوره کسب و کار یوناکس اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا