مرکز مشاوره کسب و کار یوناکس

هرج و مرج سازمانی

وقتی به هرج و مرج فکر می کنید . . .

هرج و مرج در کسب و کار، وقتی به هرج و مرج فکر می کنید، معمولاً به بدترین سناریو فکر می کنید. مارپیچ مرگ یک شرکت. اما هرج و مرج بیشتر از آن چیزی است که تصور می کنید. زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت، هر شرکتی، به نحوی کار کند که بی نظم و بی نظم باشد. ارتباط افراد ، فرآیند و فناوری قطع شده است. افراد کار خودشان را انجام می دهند. هرج و مرج زمانی رخ می دهد که هیچ اراده ای برای پیروی از قوانین وجود ندارد. آن زمانی که هیچ قانونی وضع نشده است.

هرج و مرج در یک سازمان حکم اعدام ندارد

در واقع، اغلب نشانه این است که یک شرکت به سرعت در حال رشد است و یا برعکس به سرعت در حال فروپاشیست. یا این که شرکت در حال پیشرفت است . اما این بدان معنا نیست که چیز خوبی است. در همه موارد ، هرج و مرج سازمانی منجر به ناکارآمدی و عملکرد کمتر از مطلوب می شود. علاوه بر این ، هرج و مرج سازمانی اغلب منجر به کاهش بهره وری ، سرخوردگی و روحیه ضعیف می شود.

بسیاری از شرکت هایی که از هرج و مرج سازمانی رنج می برند فکر می کنند که در محیطی بسیار ساختار یافته و کنترل شده فعالیت می کنند. چطور ممکنه؟

در هر سازمانی اراده برای حذف هرج و مرج سازمانی وجود دارد. این کار ساختار یافته را از کارهای بدون ساختار مشخص می کند. در بالای خط ، پایه و اساس سیستم هایی مانند برنامه های ERP وجود دارد که شرکت ها معتقدند در حال مدیریت ، ردیابی و کنترل معاملات در سراسر سازمان به شیوه ای کارآمد هستند. این کار ساختارمند است.زیر خط، کار بدون ساختار است. فرآیندهای متعدد و متفاوتی وجود دارد که در آن اطلاعات از بخش به بخش تغییر می یابد. کارکنان از ایمیل به عنوان یک ابزار گردش کار استفاده می کنند.

برای افزایش یا انجام جمع آوری داده ها

گزارش دهی و تجزیه و تحلیل داده ها ، وابستگی زیادی به Excel وجود دارد. فایلهای کلیدی به جای یک مخزن متمرکز مشترک روی یک دسکتاپ محلی ذخیره می شوند. اطلاعات به جای اینکه در یک مکان مرکزی ضبط شوند ، روی کاغذ جمع آوری شده یا در اسناد تک واژه پنهان و بایگانی می شوند.

این فقدان ساختار اغلب منجر به خطاها و اطلاعات مالی نادرست می شود. هرج و مرج می تواند بر اهداف استراتژیک، عملکرد مالی و ارزش واحد تجاری و دستیابی به آنها تأثیر بگذارد.

اینها نشانه های هرج و مرج سازمانی است.  واقعیت این است که بسیاری از شرکت ها بیشتر وقت خود را در آنجا می گذرانند. علائم را نادیده می گیرند یا احساس می کنند که در هرج و مرج برای یافتن راهی برای حل مشکل دچار سردرگمی هستند.

هرج و مرج سازمانی چقدر فراگیر است؟

یک نظرسنجی از بیش از 200 مدیر ارشد در صنایع مختلف نشان داد که بیش از 91 درصد از پاسخ دهندگان هرج و مرج را در سازمان خود تشخیص داده اند. تقریباً نیمی گزارش کردند که هرج و مرج در سراسر سازمان آنها فراگیر شده است. متأسفانه فقط 27 درصد برنامه ای برای رفع آن در نظر گرفته اند.

برای سازمانهایی که به دنبال کارآمدتر شدن ، افزایش ارزش یا فروش به یک خریدار هستند. هرج و مرج دست کم ممکن است نتیجه سازنده ای نباشد. هزینه ، پیچیدگی و ناکارآمدی را به مدل عملیاتی سازمان اضافه می کند. در نهایت منجر به خطرات عملیاتی ، مالی و امنیتی می شود.

از بین بردن هرج و مرج باید از بالا شروع شود و نمی توان آن را از دریچه ای باریک مشاهده کرد. مدیران ارشد باید کاملاً درگیر و مایل به اجرای تصمیمات دشوار برای ایجاد تغییرات واقعی باشند. همه افراد ، فرآیند و فناوری باید روی میز باشند ، زیرا در دنیای امروز همه اینها به هم آمیخته است.

سازمانها باید صبور باشند

آنها نمی توانند هرج و مرج را به یکباره برطرف کنند. آنها باید با قدم های کوچک شروع کنند. نکته اصلی ایجاد پیروزی های سریع اما کوچک است که ارزش واقعی را برای سازمان و برای تک تک کارکنان نشان می دهد. چند برد اول را نباید فقط با علامت پول بیشتر ( درآمدبیشتر ) اندازه گیری کرد. در عوض ، آنها باید تأثیر گسترده ای داشته باشند و همه افراد درون سازمان آن را لمس کنند. سپس ، آنها شانس بیشتری برای در آغوش گرفته شدن و تکرار شدن دارند. این گونه است که تغییر ریشه می یابد و رشد می کند.

آشوب از کلمه یونانی khaos است که به معنی شکاف یا خالی است. کلید به حداقل رساندن آن اتصال افراد ، داده ها ، سیستم ها است
و البته عدم بهم پیوستگی اطلاعات همیشه و همه جا بیشترین تاثیر را دارد. در اینجا مناطقی وجود دارد که هرج و مرج در آنها رایج است و نحوه مقابله با آن باید مشخص شود.

ارتباطات

بسیاری از مسائل مربوط به فرآیند هرج و مرج ناشی از فقدان ارتباط است. اگر بخشی از یک سازمان اطلاعات مورد نیاز خود را از قسمت دیگر دریافت نکند ، ناکارآمدی ایجاد می شود و با گذشت زمان ، مسئله بزرگتر می شود. با ایجاد استانداردی برای به اشتراک گذاری اطلاعات و توسعه فرآیندی که اطمینان حاصل شود همه اطلاعات حیاتی در نظر گرفته شده است، شروع کنید.

داده ها

اغلب متفاوت است. داده ها را از چندین برنامه کاربردی و منابع تجاری، در یک مکان ( دیتابیس مشترک ) جمع آوری کنید تا یک دروازه زبان مشترک در سراسر سازمان ایجاد شود. دسترسی به افرادی را که باید در مورد آن داده ها به موقع و با دسترسی آسان به آنها تصمیم گیری کنند، فراهم کنید. اجازه دهید بیشتر وقت خود را صرف تجزیه و تحلیل داده ها کنند و نه جمع آوری آنها.

گردش کار یا اتوماسیون

اغلب اوقات ، این امر بد تعریف شده است. گردش کار با کارائی درست تعریف شده، عمل را پیش می برد ، ثبات را تضمین می کند ، دید را افزایش می دهد و با اتصال افراد به اطلاعات حیاتی ، کنترل را بهبود می بخشد. افراد دارای قدرت بیشتری هستند تا بهتر ، هوشمندتر و سریعتر کار کنند – در نهایت نتایج تجاری بهتری را به ارمغان می آورند. توسعه برنامه های تجاری با قابلیت فرآیند می تواند ابزارهایی را برای کاهش پیچیدگی ، افزایش پاسخگویی و امکان رشد در اختیار سازمان ها قرار دهد. بسیاری از افراد از کلمه اتوماسیون می ترسند. واقعیت این است که اگر یک فرآیند به اندازه کافی قابل تکرار باشد تا بتوان آن را خودکار کرد ، باید خودکار شود. اگر سازمان شما فرآیندهای تکرارپذیر شما را خودکار نکند ، دیگران این کار را انجام می دهند. شاید حتی رقبای شما.

اندازه گیری

برای موفقیت در هر فرآیند یا فعالیتی ، باید آن را اندازه گیری کرد. برای از بین بردن هرج و مرج ، باید بفهمیم که چقدر در کاهش تعداد مراحل در این فرآیند ، زمان لازم برای تکمیل مداوم این فرآیند و علل تنگناهای فرآیند موفق هستیم.

در محیط کسب و کار امروزی ، شرکت ها باید به طور مداوم راههایی را برای سودآوری بیشتر ، رقابتی ماندن و افزایش سهم بازار بیابند.  در بسیاری از موارد هرج و مرج مانع از این کار می شود. با ایجاد فرآیندهای سریعتر و سازگارتر ، شرکت ها می توانند هزینه ها را کاهش دهند ، اشتباهات را کاهش دهند ، ارزش را افزایش دهند و در نهایت هرج و مرج را به حداقل ممکن برسانند.

بینش، بصیرت، درون بینی


هرج و مرج در کسب و کار بسیار بیشتر از آن چیزی است که مردم تصور می کنند. برای از بین بردن هرج و مرج ، کار را کوچک شروع کنید. برنده های سریع ایجاد کنید که ارزش واقعی را برای سازمان و برای کارکنان منفرد نشان دهد. از منظر معامله ، تشخیص هرج و مرج سازمانی ناشی از یک شرکت با مدیریت ضعیف، متفاوت است از هرج و مرج سازمانی ناشی از یک شرکت در حال رشد سریع .  شما و مدیرانتان باید تشخیص دهید کدامیک از این دوحالت شامل حال شما می شود.

پنج دلیلی که کسب و کار شما در هرج و مرج است و آنچه می توانید در مورد آن انجام دهید

این یک حقیقت جهانی در میان صاحبان مشاغل کوچک است: فقط بیست و چهار ساعت در روز وقت دارید اما یک میلیون و یک کار باید انجام دهید.

هرج و مرج تجاری در بین کارآفرینان امری عادی است. اما راه هایی برای غلبه بر آن وجود دارد که علل آن را بشناسید و در مورد راه حل های آن خلاقانه فکر کنید.

خلاصه ای از علت هرج و مرج

 1-همه لباس ها را باهم می پوشید!!!

اغلب می بینم که کارآفرینان خود را در این چاله فرو می برند و درک دلیل آن دشوار نیست. هنگامی که شما کسب و کار خود را شروع می کنید ، اغلب هیچ کس دیگری به جز خودتان به آن وابسته نیست. بنابراین ، شما همه چیز را به عهده می گیرید تا از انجام کار اطمینان حاصل کنید.

با این حال ، اگر این رویکرد را با شروع رشد خود حفظ کنید ، هرگز نمی توانید آن را کنار بگذارید. یک قدم به عقب بردارید تا بفهمید در چه کاری بهترین هستید و در مورد بقیه کمک بگیرید.

به عنوان مثال ، شاید حسابداری کسب و کارتان کاری تخصصی و پر دردسر باشد و هر ماه بیشتر وقت شما را بگیرد. آن هم نه با استاندارهای مرسوم حسابداری، بلکه با علایق و تجارب شخصی خودتان!!. اگر چنین باشد در واقع در صورت دریافت کمک که ممکن است از قبل گران به نظر برسد، در پول خود صرفه جویی می کنید.  صرفه جویی شما در زمان با تمرکز بر آنچه که بهتر انجام می دهید ارزش آن را حفظ خواهد کرد.

2-شما نمی دانید چگونه کسب و کار خود را توسعه دهید


کارآفرینی در سال های اخیر به طور فزاینده ای پر زرق و برق شده است. هرگز فراموش نکنید که این یک مبارزه روزانه و روزمره برای شماست که مشتریان شما روزانه صورت حساب ها را پرداخت می کنند.

یادگیری نحوه توسعه تجارت خود به این معنی است که مشتریان را واقعاً در اولویت قرار دهید. راه انجام این کار این است که اولویت های خاصی را در مورد نحوه گذراندن زمان خود تعیین کنید. اگر شما به بهترین نحو به مشتریان پولی خود خدمات رسانی نمی کنید بهتر است برای یافتن مشتریان جدید سخت تلاش کنید.

3-شما در حال توسعه راه اشتباه هستید


تعریف فروش جدید و افزودن مشتریان جدید بسیار عالی است. اما فراموش نکنید که با افزایش نیازها، افزایش معاملات بیشتر و پیچیدگی های بیشتر از هر زاویه افزایش می یابد.

برای اطمینان از رشد صحیح ، سیستم هایی را در نظر بگیرید که به شما در مدیریت رشد کمک می کند. این می تواند به سادگی ردیابی سفارشات مکرر یا دانستن اینکه چند فروش بیشتر از کدام کارمند پشتیبانی حاصل شده است، باشد . نکته کلیدی این است که این چالش ها در هنگام بروز آنها برطرف شود. اجازه ندهیم از هرج و مرج گلوله برفی ساخته شده و مدام در حال بزرگ شدن باشد.

4-شما در فناوری غرق شده اید

فناوری میتواند هرج و مرج در کسب و کار را کاهش دهد. این می تواند به بسیاری از افراد کمک کند تا کارآفرین شوند.  هنگامی که از اهرم صحیح استفاده نکنیم فناوری می تواند مضر باشد. اضافه بار داده ها می تواند ایده های بالقوه زیادی را به دنبال داشته باشد. این می تواند تمرکز شما را از چالش های اصلی شما و نحوه غلبه بر آنها دور کند.

برای جلوگیری از غرق شدن در فناوری ، مشتریان خود را در ذهن داشته باشید. راه حل های نرم افزاری بی شماری ظاهراً برای هر کار تجاری وجود دارد. اگر آنها به شما در ارائه خدمات بهتر  کمک نکنند ، احتمالاً این فناوری ها ارزش آن را ندارد.

5-شما تمرکز روی اصول ندارید

هرج و مرج در کسب و کار، اغلب از صاحبان مشاغل کوچک می شنوم که می گویند: “من فقط یک روزم را صرف این کار می کنم” . این فلسفه می تواند در بسیاری از جنبه های زندگی موثر باشد.  اما اگر شما در تلاش برای راه اندازی یک کسب و کار هستید و چشم انداز بزرگتری در ذهن ندارید ، با هرج و مرج بی پایان تجاری روبرو هستید.

برای به دست آوردن تمرکز اصلی ، اختصاص زمان برای تأمل و خلق استراتژی بسیار مهم است. ابتدا اهداف و چشم اندازهای تجاری خود را مشخص کنید و آنها را روی کاغذ بیاورید. سپس ، پیگیری پیشرفت خود را فراموش نکنید. سرانجام ، به حرکت در جهت چشم انداز خود ادامه دهید و مدام مسیر خود را عوض نکنید حتی در مواقع سخت.

اگر بتوانید

بر جنبه اصلی کار خود، توجه خود را متمرکز کنید . بر دیگر پدیدآورندگان متداول هرج و مرج تجاری که  در بالا ذکر شد تمرکز کنید و بر آن ها غلبه کنید. به زودی متوجه خواهید شد که  هرج و مرج در حال از بین رفتن است.

این مقاله فقط برای افزایش آگاهی و راهنمایی های عمومی تهیه شده است و مشاوره کاری یا حرفه ای نیست. شما نباید به اطلاعات مندرج در این مقاله بدون کسب مشاوره تخصصی خاص عمل کنید. جهت انجام مشاوره با کارشناسان خبره تماس حاصل کنید و یا در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا