مرکز مشاوره کسب و کار یوناکس

ذینفعان کلیدی

ذینفعان کلیدی

ذینفعان کلیدی بخش های مشارکت های کلیدی ، شبکه تامین کنندگان و شرکایی را که باعث ایجاد مدل کسب و کار می شوند  را توصیف می کند.

سوالاتی که باید در مورد ذینفعان کلیدی مطرح شود

  • شرکای اصلی ما چه کسانی هستند؟
  • تامین کنندگان اصلی ما چه کسانی هستند؟
  • کدام منابع کلیدی را از شرکا به دست می آوریم؟
  • شرکا کدام فعالیتهای کلیدی را برای ما انجام می دهند؟

ایجاد مشارکت و اتحاد دلیل اصلی برای ایجاد ذینفعان کلیدی در شرکت

شرکت ها به دلایل زیادی مشارکت ایجاد می کنند و مشارکت ها به سنگ بنای بسیاری از مدل های تجاری تبدیل می شوند. شرکت ها برای بهینه سازی مدل های تجاری خود ، کاهش ریسک یا دستیابی به منابع بیشتر اتحاد ایجاد می کنند. ما می توانیم بین چهار نوع مشارکت متفاوت ، که عبارتند از اتحادهای استراتژیک بین افراد غیر رقابتی ، مشارکت استراتژیک بین رقبا ، مشارکت های مشترک برای توسعه مشاغل جدید و روابط خریدار و عرضه کننده برای اطمینان از منابع قابل اعتماد ، تمایز قائل شویم.

انواع مشارکت های کلیدی

تمایز بین سه انگیزه برای ایجاد مشارکت می تواند مفید باشد

انگیزه بهینه سازی و صرفه جویی در مقیاس

اساسی ترین شکل مشارکت یا رابطه خریدار-عرضه کننده برای بهینه سازی تخصیص منابع و فعالیت ها طراحی شده است. این غیر منطقی است که یک شرکت مالک تمام منابع یا انجام هر فعالیتی به تنهایی باشد. مشارکت های بهینه سازی و صرفه جویی در مقیاس معمولاً برای کاهش هزینه ها شکل می گیرد و اغلب شامل برون سپاری یا به اشتراک گذاری زیرساخت ها می شود.

انگیزه کاهش ریسک و عدم قطعیت

مشارکت می تواند به کاهش ریسک در محیط رقابتی که با عدم قطعیت مشخص می شود ، کمک کند. ایجاد یک اتحاد استراتژیک در یک حوزه در حالی که در حوزه دیگر رقابت می کنند ، غیر معمول نیست. برای مثال ، Blu-ray یک قالب دیسک نوری است که به طور مشترک توسط گروهی از تولید کنندگان لوازم الکترونیکی ، رایانه های شخصی و رسانه ها در جهان توسعه یافته است. این گروه برای آوردن فناوری Blu-ray به بازار همکاری کرد ، با این حال اعضا به صورت جداگانه در فروش محصولات Blu-ray خود رقابت می کنند.

انگیزه کسب منابع و فعالیتهای خاص

تعداد کمی از شرکتها صاحب تمام منابع هستند یا تمام فعالیتهایی را که مدلهای تجاری آنها شرح داده است انجام می دهند. در عوض ، آنها با تکیه بر بنگاه های دیگر برای تأمین منابع خاص یا انجام فعالیت های خاص ، توانایی های خود را گسترش می دهند. چنین مشارکتی می تواند با نیاز به کسب دانش ، مجوز یا دسترسی به مشتریان ایجاد شود. به عنوان مثال ، یک تولید کننده تلفن همراه می تواند به جای توسعه یک دستگاه داخلی ، از سیستم عامل گوشی های خود مجوز بگیرد. یک بیمه گر ممکن است برای فروش بیمه نامه های خود به کارگزاران مستقل اعتماد کند تا اینکه نیروی فروش خود را توسعه دهد.

این مشارکت برای پیاده سازی فعالیت های کلیدی شما ، مشارکت در پیشنهاد ارزش و بخش مشتری شما بسیار مهم است.

در این جا ، انواع مختلف مشارکت ها را بررسی می کنیم. امیدوارم این اطلاعات شما را تشویق به ایجاد مشارکت کند.

هنگام انجام این کار ، دو عامل مهم وجود دارد

ارزش

مهم است که مشارکت به شرکت شما ارزش افزوده دهد. قبل از مشارکت ، ارزش پیشنهادی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که شریک می تواند در آن مشارکت داشته باشد. برای هر دو طرف باید مزایایی وجود داشته باشد. اگر معلوم شد که مشارکت شروع نمی شود ویا منافع دوطرفه ایجاد نمیکند (که گاهی اتفاق می افتد) ، از فسخ آن دریغ نکنید.

توافقنامه مشارکت

بسیار مهم است که یک قرارداد مشارکت روشن در کار داشته باشید که با چه شرکت یا چه شخصی کار کنید. اطمینان حاصل کنید که انتظارات مشارکت در هر دو طرف روشن است تا از سردرگمی یا حتی درگیری بعدا جلوگیری شود.

انواع مختلفی از مشارکت وجود دارد که می تواند برای تجارت شما مفید باشد ، مانند

مشارکت خریدار و تامین کننده

این رایج ترین شکل است و می تواند به شما کمک کند تا منابع قابل اعتماد و سیستماتیک برای تجارت خود داشته باشید.

مشارکت مشترک

همکاری با شرکت دیگری که همان محصول را تولید می کند تا سهم بیشتری از بازار را به دست آورد ، خطرات را کاهش داده و هم افزایی ایجاد کند.

اتحاد استراتژیک

این نوع مشارکت بین افراد غیر رقابتی شکل می گیرد.

سرمایه گذاری مشترک

مشارکت با یک شرکت مکمل برای تولید محصول جدید

در مرحله اولیه شرکت شما ممکن است بیش از یک مشارکت ساده با یک تامین کننده قابل اعتماد نیازی نداشته باشید. بگذارید برای شما مثالی بزنم:

فرض کنیم شما یک تختخواب و صبحانه کوچک (تختخواب و صبحانه) دارید. شما قبلاً لیستی از منابع کلیدی خود تهیه کرده اید. شما از قبل می دانید که برای اجرای موفق این مکان به چه محصولاتی نیاز دارید ، مانند ملحفه ، حوله ، محصولات تمیز کننده ، غذای صبحانه و غیره.

توافق با عمده فروش

با توجه به تجربه شما در کار ، باید هفته ای یکبار محصولات تمیز کننده را دوباره پر کنید. به جای اینکه به سوپر مارکت بروید و این محصولات تمیز کننده را هر هفته بخرید ، می توانید با یک عمده فروش توافق کنید. نه تنها با مراجعه به یک عمده فروش (به جای خرده فروش) قیمت را کاهش می دهید ، بلکه ممکن است در مذاکره برای تخفیف خوب برای مشتری وفادار نیز موفق باشید. به یاد داشته باشید ، عمده فروش نیز از این معامله سود می برد.

توافق با کشاورز محلی

به طور مشابه ، بر اساس تقاضای مشتری قبلی ، می دانید که باید صبحانه تخم مرغ سرو کنید. به جای اینکه هر روز صبح به بازار بروید ، می توانید با کشاورز محلی معامله کنید تا تخم مرغ ها را مستقیماً به شما تحویل دهد. در این مورد کشاورز می تواند شریک دیگر شما باشد.

اکنون شرکای فعلی خود را روی بوم خود بنویسید و فهرستی جداگانه برای مشارکت های احتمالی تهیه کنید.

مثالی از ذینفعان کلیدی

وقتی شروع به تهیه مربا و دسر کردم ، متوجه شدم که به مقدار زیادی شکر و ادویه جات ، شیشه ها ، درب ها و بسته ها نیاز دارم (من همه این موارد را محصولات خام می نامم). خرید این محصولات خام در بازار بسیار گران بود و من مجبور بودم مرتباً پیاده روی کنم که این امر زمان زیادی را برای انجام کار من از دست می داد. بنابراین از کارخانه های قند موجود در کشور دیدن کردم و وب سایت های آنها را بررسی کردم تا عمده فروشان را در کشور بیابم. با این روش من با چند عمده فروش صحبت کردم و با آنها توافق کردم. من شروع به تهیه محصولات خام مورد نیاز خود کردم و به تجارتم تحویل دادم. دیگر مجبور نبودم نگران تمام شدن آنها باشم زیرا با کارخانه قند توافق رسمی داشتم.

روابط با سایر مشاغل

 در تجارت ، شرکای اصلی شما روابطی هستند که کسب و کار شما با سایر مشاغل دارد تا اطمینان حاصل شود که مدل کسب و کار شما موفق خواهد بود. واضح ترین مشارکت های کلیدی مربوط به زنجیره تامین شما است. وقتی به آن فکر می کنید ، اکثر شرکت ها به سادگی حلقه ای از زنجیره ارزش بسیار بزرگتر هستند.

ما اغلب مشتریان خود را به عنوان کاربران نهایی محصولات و خدمات خود در نظر می گیریم ، اما در حقیقت ، مشتریان ما اغلب حلقه بعدی زنجیره هستند. برای مشتریان ما ، ما شرکای اصلی آنها هستیم. بدون آنچه ما به آنها می فروشیم ، آنها نمی توانند خروجی خود را تولید کنند.

بیایید خرید یک ماشین جدید را در نظر بگیریم

به معنای واقعی کلمه هزاران رابطه مشارکت کلیدی وجود دارد که باعث ایجاد این خودرو شد. اگر شما تولید کننده خودرو هستید ، شرکای اصلی شما شرکت هایی هستند که تایر ، رینگ و ترمز را تولید می کنند. علاوه بر این ، اگر شما شرکت لاستیک سازی هستید ، با تامین کنندگان لاستیک و شرکت فولاد همکاری می کنید که سیم های فولادی مورد استفاده برای تولید لاستیک را به شما عرضه می کند. هر حلقه در زنجیره تامین دارای شرکای کلیدی است که به شرکت در انجام کارهایی که انجام می دهند کمک می کند.

انواع مشارکت

شرکای اصلی فقط به شرکای زنجیره تامین محدود نمی شوند. مشارکت های کلیدی می توانند در یکی از چهار گروه گسترده قرار گیرند.

اتحادهای استراتژیک بین افراد غیر رقابتی

همانطور که از نامش پیداست ، این یک مشارکت استراتژیک بین غیر رقبا است. به عنوان مثال ، ممکن است کسب و کار شما برای تولید یک زیر مجموعه ، با یک شرکت تولیدی شریک باشد. شرکت تایر و سازنده خودرو رقیب یکدیگر نیستند. در حالی که شرکت خودروسازی می تواند یکپارچه سازی عمودی و تولید لاستیک های خود را انتخاب کند ، قراردادن یک تامین کننده تایر برای تامین لاستیک های خود بسیار کارآمدتر است. یکی دیگر از اتحادهای استراتژیک غیر رقابتی زمانی بود که ادگر تامپسون ، رئیس راه آهن پنسیلوانیا با اندرو کارنگی از فولاد کارنگی برای ایجاد خطوط راه آهن خود همکاری کرد.

همکاری

 این مشارکت استراتژیک بین رقبای مستقیم است. به عنوان مثال ، به عنوان یک شرکت نفت و گاز ، برای هر شرکت نفت و گاز چندان کارآمد نیست که سعی کند افکار عمومی را در مورد عدم تاثیرات منفی برداشت های نفت و گاز برای محیط زیست راضی کند در عوض ، بسیاری از تولیدکنندگان نفت و گاز پول خود را برای ایجاد مجموعه ای از اطلاعیه های خدمات عمومی جمع کردند تا بسیاری از ادعاها مبنی بر اینکه فن آوری استخراج نفت و گاز برای محیط زیست مضر است و مسئول آلودگی منابع آب است ، رد شود. در حالی که شرکت های نفت و گاز در رقابت مستقیم با یکدیگر هستند ، این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند مشارکت کلیدی با سایر شرکت های نفت و گاز برای همکاری در برخی موارد داشته باشند.

مشارکت های مشترک برای توسعه مشاغل جدید

 این جایی است که دو شرکت فناوری خود را برای ایجاد یک تجارت جدید ترکیب می کنند. به عنوان مثال ، گوگل دارای مکانیزم تحویل اینترنتی قوی بود ، در حالی که ناسا دارای پایگاه داده نقشه برداری دفاعی با تصاویر این سیاره بود. آنها از طریق یک سرمایه گذاری مشترک ، Google Earth را ایجاد کردند.

روابط خریدار و عرضه کننده

آخرین و مهمترین رابطه خریدار-عرضه کننده است. شرکای کلیدی در روابط خریدار و عرضه کننده می توانند روابط متقابل سودمند و قابل اعتماد ایجاد کنند.

می توان بین یک تامین کننده ساده و یک شریک واقعی تمایز قائل شد. “تأمین کننده” شرکتی است که شما برای ارائه محصول یا خدمات مورد نیاز خود انتخاب می کنید و بیشتر ارائه دهنده کالا است. ارتباطات با تأمین کنندگان در درجه اول یک طرفه است و در صورت نیاز می تواند به راحتی با تامین کننده دیگری جایگزین شود.

“شریک” می تواند تامین کننده اصلی بالادست یا مشتری پایین دست باشد که علاقه بیشتری به موفقیت شما دارد. شرکای شما بیشتر درگیر فرایند شما هستند و به شما در ارائه محصول یا خدمات بهتر کمک می کنند و رابطه با آن ها می تواند دوطرفه باشد

دلایل مشارکت

در اینجا سه ​​دلیل رایج وجود دارد که باعث می شود مشاغل با سایر مشاغل مشارکت کلیدی داشته باشند.

ذینفعان کلیدی هزینه ها را بهینه میکند

برای صاحبان مشاغل کوچک ، ذینفعان کلیدی شما اغلب برای بهینه سازی منابع سرمایه گران قیمت از نظر مقیاس انتخاب می شوند. با برون سپاری حفاری زیربنای خانه به پیمانکار کارهای خاکی ، بهتر به یک سازنده خانه، خدمات ارائه می شود. این به این دلیل است که داشتن بیل مکانیکی خود بر اساس چرخه کار کمتر دارایی، کارآمد نیست.

کاهش خطر با استفاده از ذینفعان کلیدی

در مواقع دیگر ، ذینفعان کلیدی برای کاهش ریسک و عدم اطمینان با انتقال آن به شریکی که موقعیت بهتری برای مدیریت آنها دارد ، انتخاب می شوند. به عنوان مثال در آمریکا هنگام رکود اقتصادی، برخی بانک ها وام مسکن خود را به شرکت هایی که موقعیت ریسک کمتری داشتند فروختند

منابع منحصر به فرد ذینفعان کلیدی

سرانجام ، ذینفعان کلیدی ممکن است بر اساس مجموعه یا منابع منحصر به فرد خود انتخاب شوند ، مانند زمانی که دوج تصمیم به تولید کامیون های دیزلی با موتور کامینز گرفت.

این مقاله فقط برای افزایش آگاهی و راهنمایی های عمومی تهیه شده است و مشاوره کاری یا حرفه ای نیست. شما نباید به اطلاعات مندرج در این مقاله بدون کسب مشاوره تخصصی خاص عمل کنید. جهت انجام مشاوره با کارشناسان خبره تماس حاصل کنید و یا در صورت تمایل برای ارتباط با  کارشناسان مرکز مشاوره کسب و کار یوناکس اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا