مرکز مشاوره کسب و کار یوناکس

افزایش فروش

افزایش فروش و تاکتیک های آن

افزایش فروش از دغدغه ها و ایده آل های هر کسب و کاری است. بدین منظور صاحبان هر کسب و کار نیاز به یک فرآیند فروش مفید و موثر دارند. شرکت های بزرگ و قدرتمند از بودجه های نامحدود برای بازاریابی بهره می برند. آن ها تعداد زیادی تبلیغات آنلاین و آفلاین را ارائه داده و از کمپین های روابط عمومی فعال استفاده می کنند تا محصول یا برند خود را در ذهن ها طنین انداز کنند. اما این امکانات برای بسیاری از مشاغل کوچک و حتی متوسط فراهم نیست. بنابراین این شرکت ها باید با تکنیک ها و ایده های عالی و استفاده از منابع و امکانات موجود، فروش خود را افزایش دهند.

افزایش فروش، متکی بر یادگیری استراتژی و مهارت های جدید است. ارائه تخفیف، تنها راه برای اضافه کردن نرخ فروش نیست و تکنیک های زیادی در این مورد وجود دارد. در این مقاله ایده های مختلف را برای افزودن فروش ذکر کرده ایم. در نهایت تصمیم با شماست که از کدام یک از این تکنیک ها در کسب و کار خود استفاده نمایید. پس با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

برای افزایش فروش، مخاطبین و بازارهای هدف را بررسی کنید

قبل از این که شروع به جذب مشتری جدید کنید، باید ابتدا شخصیت مشتری و ویژگی های بازار را بررسی نمایید. همچنین بررسی کنید که رقبای شما چه محصولاتی را ارائه می دهند و شکاف های موجود در بازار را شناسایی کنید. بنابراین نیاز به تحقیقات کامل در بازار دارید. حتی اگر تخصصی در این مورد ندارید، می توانید، از گروه های متخصص در این زمینه کمک بگیرید. تحقیق و بررسی بازار به شما اجازه می دهد که نیازهای مشتریان و مشکلات آن ها را شناسایی کرده و در جهت رفع مشکل گام بردارید.

word image 3

تاکتیک ها و استراتژی های افزایش فروش

از اطلاعات مشتریان فعلی خود برای شناسایی بازارهای هدف و جذب مشتریان جدید استفاده کنید. پیام های کلیدی، مزایا و ویژگی هایی که مورد استقبال بازار قرار دارند را بشناسید و از آن برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید. برای فروش آنلاین، شما باید به وضوح، ارزش محصول و یا خدمات خود را بیان کنید زیرا مشتری باید انگیزه ای برای خرید محصول یا گرفتن خدمات از شما داشته باشد.

مشتریان دائمی را شناسایی کنید

برای افزایش فروش ابتدا بررسی کنید که مشتریان فعلی شما چه کسانی هستند. با ارسال نظرسنجی های آنلاین و پیامکی به مشتریان به بررسی رفتار مشتری فعلی خود بپردازید. همچنین می توانید، برای تحقیقات مفصل تر، مصاحبه های گسترده ای با مشتریان ترتیب داده و به مطالعه تجربه مشتری در هنگام استفاده از محصولات بپردازید. برخی از محصولات و خدمات، احتمالا برای یک مخاطب جذاب بوده و برای دیگری جذابیت ندارد. از این رو بسیار مهم است که نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدها را در بازارهای هدف شناسایی نمایید. شما می توانید، به طبقه بندی مشتریان به صورت های زیر بپردازید:

 • جمعیت شناسی: بررسی اطلاعات آماری در مورد مشتریان اعم از سطح درآمد، سن و غیره.
 • روانشناسی: بررسی سلیقه، نگرش و شخصیت مشتری ها.
 • اطلاعات قومی: بررسی فرهنگ قوم هایی که مشتری شما هستند.
 • عادات خرید: بررسی این که مشتریان شما چگونه، چه چیزی و از کجا محصولات و خدمات را خریداری می نمایند.

word image 4

افزایش فروش با طبقه بندی مشتریان

افزایش فروش با استفاده از سرویس مدیریت ارتباط با مشتری

سرویس مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM، سیستمی است که تمامی اطلاعات و ارتباطات شما با مشتریان را ثبت می نماید. با یکپارچه سازی سیستم ها، به تمامی سوابق خرید قبلی و درخواست ها و نیازهای مشتریان در یک مکان واحد دسترسی خواهید داشت. انواع داشبورد مدیریتی از مشاغل کوچک گرفته تا شرکت هایی که دارای بخش های فروش، پشتیبانی، بازاریابی و خدمات هستند، بسیار مفید می باشند. با این سیستم، قادر هستید، مشتریان را طبقه بندی کرده و استراتژی های مختص هر کدام را پیاده سازی نمایید. سرویس های CRM، خط لوله فروش ایجاد می کنند و فرآیندهای فروش در این سرویس ها، در هر مرحله قابل مشاهده است. همچنین تمامی بازخوردها، پیام ها و درخواست های مشتری از کانال های مختلف فروش جمع آوری شده و قابل مشاهده توسط تیم شما خواهند بود.

افزایش فروش با جلوگیری از ریزش مشتری

بسیاری از کسب و کارها، تنها راه افزایش فروش را در یافتن مشتریان جدید می دانند. اما کارشناسان می گویند، این استراتژی، فرصت های شما را از بین می برد. این که مشتریان قدیمی و فعلی به خرید از شما ادامه دهند، بسیار ساده تر از این است که مشتریان جدید را متقاعد به خرید کنید. در این جا برخی از روش های افزایش نرخ فروش و جلوگیری از ریزش مشتری آورده شده است:

 • ارائه خدمات: یک روش برای افزایش فروش، متمرکز شدن روی مشتریان فعلی و ارائه خدمات به آن ها است. مثال بارز خدمات به مشتری، گارانتی است. مشتریان به خرید محصول و خدماتی که دارای گارانتی معتبر است، رغبت بیشتری دارند.
 • ارائه تخفیف: سبد خرید مشتریان را زیر نظر داشته باشید. اگر مشتری، خرید را کامل نکرده است، به او پیام داده و با ارائه تخفیف، او را به سمت خرید محصول سوق دهید.
 • پاداش به مشتری: به مشتریان خوب و وفادار پاداش دهید. به طور مثال در روز تولدشان، تخفیفی برای آن ها در نظر بگیرید و یا به ازای هر 10 خرید، یکی از اقلام را رایگان عرضه کنید.
 • ارائه نمونه رایگان: عرضه نمونه رایگان، لزوما هزینه زیادی برای شما در پی نخواهد داشت، اما احساس خوبی در بین مشتریان فعلی ایجاد می کند. آن ها را متقاعد کنید که نمونه را به دوستان و آشنایان خود نیز نشان دهند.

word image 3

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

برای افزایش فروش، فرصت های فروش موازی را ارائه کنید

ارائه فرصت های فروش موازی به مشتریان، یکی دیگر از راه های افزایش فروش است. هنگامی که به یک رستوران فست فود برای صرف پیتزا مراجعه می کنید، پرسیده می شود، آیا سیب زمینی سرخ کرده هم با آن می خواهید؟ ارائه فرصت های موازی، دقیقا مانند همین مثال است. گزینه هایی که بدین منظور استفاده می شوند عبارتند از:

 • ارائه یک کد تخفیف یا کوپن برای خریدهای آینده، باعث تشویق مشتریان به خرید بیشتر می شود.
 • پیشنهاد خرید لوازم جانبی به همراه محصول (به طور مثال یک قاب محافظ برای فردی که تلفن همراه خریداری می کند).
 • دادن خدمات اضافی به صورت رایگان
 • راهکارهای جدیدتر به مشتریان ( به طور مثال فقط با 100 هزار تومن بیشتر، مدل جدیدتر را خریداری نمایید).
 • بسته بندی تمام لوازمی که مشتری برای استفاده از محصول نیاز دارد. ( به طور مثال اگر محصول شما برای نقاشی آسان در منزل است، به همراه رنگ، قلمو و سه پایه هم بسته بندی نمایید).
 • اعمال تخفیف برای خریدهای انبوه (مثال بارز آن یکی بخر دو تا ببر).
 • افزودن یک هدیه و یا پست رایگان محصول( به طور مثال یک گیفت کوچک و یا ارسال رایگان برای خریدهای بیشتر از یک مقدار معین).

word image 5

افزایش فروش، ارائه فرصت های فروش موازی

برگزاری رویداد یا ایونت

یکی از راه های موثر در افزایش فروش، برگزاری رویداد یا ایونت است. با برگزاری ایونت به مشتریان خود اجازه می دهید که محصولات شما را دیده و تجربه استفاده از آن ها را به دست آوردند. برخی از اقداماتی که در این راستا باید انجام دهید عبارتند از:

 • قبل از ارائه محصولات و یا خدمات جدید، ابتدا مشتریان وفادار و دائمی خود را دعوت کنید تا با آن آشنا شوند. این کار را می توانید، به صورت آنلاین نیز انجام دهید. با این تکنیک، فرصتی برای شما ایجاد می شود که با مشتریان خود وارد ارتباط شوید. با این کار، مشتریان احساس ارزشمندی کرده و همچنان به شما وفادار خواهند بود.
 • قبل از برگزاری ایونت یا نمایشگاه، کارکنان خود را برای نمایش محصولات و خدمات آموزش دهید.
 • به کمک دوربین فیلمبرداری و یا دوربین تلفن همراه از مراسم، ویدیو تهیه کرده و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
 • کارگاه های رایگان آموزش استفاده از محصول و یا خدمات را برای مشتریان در ایونت ترتیب دهید.

دسته بندی مناسب محصولات و خدمات

امروزه بسیاری از خریداران دارای زندگی پر مشغله ای بوده و فرصت گشتن در میان انبوهی از محصولات را ندارند. یکی از تاکتیک های بسیار موثر در افزایش فروش، طبقه بندی محصولات است. با گروه بندی محصولات، خرید را برای مشتریان پر مشغله آسان کنید. دسته بندی می تواند، به شکل های زیر انجام شود:

 • گروه بندی اقلام بر اساس قیمت، به طور مثال محصولات زیر 100 هزار تومن
 • دسته بندی محصولات بر اساس کاربرد، به عنوان مثال محصولات مربوط به آشپزخانه یا محصولات باغبانی.
 • دسته بندی محصولات به صورت پکیج، به طور مثال پکیج سلامتی شامل کرم های بهداشتی و درمانی و غیره.

word image 6

افزایش فروش با دسته بندی مناسب محصولات

برای مجموعه خود، هدف تعیین کنید

در ابتدای هر ماه، سال یا دوره مالی، بسته به کسب و کارتان، هدف فروش واقع بینانه ای تعیین کنید. تمامی تلاش خود را بکنید که به هدف مورد نظر دسترسی پیدا نمایید. هدف فروش حتما نباید رسیدن به اعداد و ارقام خاص باشد. حتی هدف های غیر مالی نیز مفید هستند. به طور مثال هدف شما می تواند، ارسال یک پیام خاص به مشتریان باشد. و یا بر قراری تماس با تعداد معینی از مشتریان در هر ماه باشد. فروش پیش بینی شده خود را با الگوهای ردیاب فروش که در دسترس هستند، مقایسه کرده و به کسب و کارتان امتیاز دهید.

صفحاتی در شبکه های اجتماعی ایجاد کنید

شبکه های اجتماعی امروزه به عضو جدایی ناپذیر در زندگی روزمره همه ما تبدیل شده اند. امروزه شبکه های اجتماعی، نه تنها مراکزی برای ارتباطات هستند، بلکه یک بازار بالقوه نیز محسوب می شوند. شما می توانید، برای افزایش فروش در صفحات مجازی فعال بوده و به معرفی محصول و خدمات خود بپردازید. اکثریت کسب و کارها هم اکنون دریافته اند که معرفی خدمات در صفحات مجازی به صورت قابل ملاحظه ای منجر به جذب مشتریان جدید به کسب و کار آنها خواهد شد.

word image 7

افزایش فروش با رعایت اصول SEO

بهینه سازی وب سایت، فاکتوری مهم در افزایش فروش

برای افزایش فروش، محتواهای موجود در وب سایت خود را بهبود دهید. از طریق بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) و استفاده از کلمات کلیدی به صورت اصولی، وب سایت شما در صفحات اول موتورهای جستجو ظاهر می شود. اگر مسلط به اصول سئو نیستید، شرکت ها و مشاورانی وجود دارند که از تمام ترفندها برای بهبود نتایج جستجوی سایت شما بهره خواهند گرفت. بهتر است بدانید، وب سایت باید به صورت پویا بوده و مرتبا بهینه سازی شود. وب سایت، یک ابزار یکبار مصرف نیست، بنابراین باید به گونه ای بهینه سازی شود که منجر به هدایت مشتریان بیشتر به سمت کسب و کار شما شود.

استفاده از تبلیغات کوچک اما مفید

اکثر مشاغل بزرگ، 3 تا 5 درصد درآمد خود را صرف تبلیغات می کنند. اما کسب و کارهای کوچک باید در تبلیغاتی سرمایه گذاری کنند که بازدهی داشته باشد. یکی از راه ها برای یافتن روش تبلیغاتی موثر، سوال از مشتریان است. از مشتریان بپرسید، از چه طریقی با شما آشنا شده اند. بدین ترتیب می توانید دریابید که چه روشی از تبلیغ در کسب و کار شما موثرتر بوده است. از سوی دیگر شما باید مطمئن شوید که تبلیغات شما به بازارهای هدف می رسد. به طور مثال اگر مخاطبین شما مسن و میانسال هستند، شاید تبلیغات روزنامه ای راهگشا باشد، در غیر این صورت به دنبال تبلیغات آنلاین باشید. قبل از این که تصمیم به تبلیغات بگیرید، باید شخصیت مشتری و بازارهای هدف را شناسایی کنید.

این مقاله فقط برای افزایش آگاهی و راهنمایی های عمومی تهیه شده است و مشاوره کاری یا حرفه ای نیست. شما نباید به اطلاعات مندرج در این مقاله بدون کسب مشاوره تخصصی خاص عمل کنید. جهت انجام مشاوره با کارشناسان خبره تماس حاصل کنید و یا در صورت تمایل برای ارتباط با  کارشناسان مرکز مشاوره کسب و کار یوناکس اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا