مرکز مشاوره کسب و کار یوناکس

حاشیه کم حجم زیاد در مقابل حاشیه زیاد حجم کم

حاشیه کم ، حجم زیاد در مقابل حاشیه زیاد ، حجم کم

حاشیه کم، حجم زیاد در مقابل حاشیه زیاد حجم کم، کدامیک استراتژی موفقی است ؟ امروز ما قصد داریم به بررسی این بپردازیم که آیا بهتر است بارهای زیادی را با سود ناچیز بفروشید ، یا بهتر است تعداد کمتری از اقلام را با سود زیاد بفروشید ؟ اگر فرض کنید در هر دو حالت نهایتا سود یکسانی خواهید داشت. یا حتی سود بیشتری. کدام برای تجارت شما بهتر است یا باید ترکیبی از این دو را داشته باشید؟

مناظره

بیایید این سوال را بپرسیم آیا می خواهید یک محصول 100 هزار تومانی را صد بار بفروشید ، یا ترجیح می دهید یک محصول ده میلیون تومانی را یک بار بفروشید؟و فقط یک بار سود کنید؟ تلاشی که برای بازاریابی هر دو محصول  لازم است تقریباً یکسان خواهد بود و احتمالاً هزینه های شما برای هر دو نیز یکسان است. بنابراین تنوع محصولات شما توجه به استراتژی حاشیه کم ، حجم زیاد در مقابل حاشیه زیاد ، حجم کم را بیش از پیش مهم می کند.

حاشیه کم ، حجم فروش بالا

هیچ شرکتی قصد ندارد عمداً سودهای ناچیزی داشته باشد. اما بحثی در مورد فروش اقلام زیاد به تعداد زیادی از مشتریان با حاشیه سود کمتر وجود دارد. بسیاری با این ایده شروع می کنند که باید هفته ای هزاران کالا بفروشند. تا بتوانند سود کافی را کسب کنند تا بتوانند به طور تمام وقت با مشاغل خود کار کنند. در ابتدا منطقی است ، زیرا ممکن است فکر کنید که اگر قیمت های خود را پایین نگه دارید ، افراد بیشتری آن را خریداری می کنند. این برای خرده فروشان بزرگ می تواند درست باشد.

قدرت هزینه

اما نکته اصلی در اینجا این است که کسب و کارهایی در این مورد موفقیت بدست می آورند که دارای قدرت هزینه ای هستند. به این معنی است که آنها می توانند این محصولات را به صورت عمده و در حجم زیاد خریداری کنند و بنابراین می توانند حاشیه سود کوچکتری را برای هر محصول ایجاد کنند. آنها می فروشند ، زیرا تقریباً تضمین شده است که هر مورد را بفروشند.

اما وقتی صحبت از تجارت الکترونیک به میان می آید ، رقابت زیادی در بازارهای مختلف وجود دارد. برای استفاده از این رویکرد باید به طرز مضحکی ارزان باشید تا بتوانید مشتریان را جذب کنید. اگر محصولاتی را می فروشید که قیمت آن ها روند رو به رشدی دارند ، ممکن است بتوانید حاشیه های خود را کمی افزایش دهید. اما به طور کلی حاشیه سود شما برای رقابت با فروشندگان بزرگ، می تواند برای شما در حوزه تجارت الکترونیک  چالش آفرین باشد. این موارد را باید به طور کامل در نظر بگیرید.

اگر هدف شما از تجارت فروش حداکثر تعداد واحد است ، ممکن است نگران حاشیه سود خود نباشید. اما اگر هدف شما این است که سود خود را در سطحی قرار دهید که بتوانید به راحتی در آن زندگی کنید ، این روش احتمالاً برای شما کارساز نخواهد بود.به احتمال زیاد  مشتریانی از شما خرید خواهند کرد که دغدغه اصلی آنها قیمت است.

حاشیه بالا ، حجم فروش پایین

این رویکرد ممکن است در ابتدا غیرممکن به نظر برسد . اما می تواند استراتژی بسیار مقرون به صرفه تر و زمان برتری باشد. با انتخاب اقلامی که در وهله اول قیمت بالاتری دارند ، شما مشتری متفاوتی را جذب خواهید کرد. کسانی که به احتمال زیاد بهترین کالا را برای نیازهای خود انتخاب می کنند تا اینکه بجای آن بخواهند به طور خودکار ارزان ترین را انتخاب کنند.

تحقیقات مهم است

از تحقیقات برای تعیین اینکه کدام محصولات می توانند بازده بهتری برای هر کدام از محصولات فروخته شده داشته باشند استفاده کنید . نقش تحلیل آماری و بخش بندی بازار هدف در تجزیه و تحلیل داده های فروش در اینجا می تواند بسیار کمک کننده باشد.  سپس روی بازاریابی آنها کار کنید. اقلام لوکس مطلوب تر هستند. به این معنی که معمولاً می توانید در هر کدام به حاشیه سود بیشتری برسید.

  • به دنبال محصولاتی باشید که رقابت در آنها کمتر است
  • بازاریابی محصولات با ارزش بالا و حاشیه سود بالا همان مقدار تلاش را می طلبد
  • بسته به محصولات شما ، تبدیل مشتریان جدید به مشتریان تکراری ممکن است یک چالش باشد

استراتژی های دیگر که باید در نظر گرفته شود

قیمت پایین ، حاشیه سود کم و قیمت بالاتر و سود بالا تنها استراتژی هایی نیستند که می توانید برای محصولاتی که می فروشید اعمال کنید. اگر برای یک محصول بیش از حد هزینه می کنید ، بعید به نظر می رسد که فروش زیادی داشته باشید و حتی اگر موفق به فروش شده اید ، بازده و نظرات شما به احتمال زیاد نشان دهنده احساس مشتریان شما است. اگر خیلی کم هزینه بازاریابی کنید حاشیه سود شما به طور کامل از بین می رود چون به تعداد کافی نمی فروشید.  که احتمالاً نتیجه ای نیست که شما به دنبال آن هستید. در اینجا چند استراتژی مختلف وجود دارد که می توانید برای جلب توجه مشتریان و خرید واقعی به کار بگیرید . که به نوبه خود به افزایش سود شما کمک می کند.

استراتژی تقدم قیمت بر ضرر

این یک استراتژی پرکاربرد در سوپرمارکت ها است و احتمالاً همه ما از آنچه که است آگاه هستیم.  اما به هر حال آن را بازبینی می کنیم . قیمت چندین محصول پرکاربرد را آنقدر پایین تعیین می کنند که آن محصولات حاشیه سود بسیار کم یا اصلاً هیچ سودی ندارند. به این امید که در هنگام خرید، مشتریان خریدهای بیشتری انجام دهند و سراغ خرید محصولاتی نیز بروند که حاشیه سود مناسبی دارند.

در تجارت الکترونیک نیز این استراتژی استفاده می شود ، هدف این است که افراد را وارد وب سایت خود کنید. هنگامی که مردم آنجا هستند ایده این است که در حالی که آنها محصولی را که شما از آن استفاده می کنید در نظر می گیرند ، به بقیه اقلام شما نگاه می کنند و (مانند سوپر مارکت ها) خریدهای اضافی نیز انجام می دهند.

زمان مناسب در استفاده از این استراتژی

این استراتژی زمانی مناسب است که مشتریان پس از خرید اولیه نیاز به خرید منظم چیزی داشته باشند. بسیاری از شرکت های ریش تراش از این استراتژی بسیار موثر استفاده می کنند تا مردم را وادار به خرید برند خود کنند.  آنها دسته تیغ و تیغه اول را با قیمتی بسیار پایین می فروشند. آنها می دانند که مشتری پس از آن باید تیغه های جایگزین بخرد ، که منجر به افزایش فرصت خرید آنها برای خرید بیشتر در آن مارک تجاری می شود. بسیاری از افرادی که تیغه های جایگزین خریداری می کنند . ژل اصلاح و افترشیو و حتی دئودورانت و سایر محصولات مراقبت از بدن را نیز خریداری می کنند.

تصمیم برای استفاده

اگر تصمیم گرفتید از استراتژی تقدم قیمت بر ضرر استفاده کنید دو نکته را باید به خاطر بسپارید. در مرحله اول ، بسیاری از مشتریان شما برای محصول پیشرو شما مشتریان جدیدی خواهند بود که قیمت محصول آنها را وسوسه کرده است واین باعث رونق کسب و کار شما می شود. این به معنای ارائه خدمات عالی به مشتریان، به روزرسانی های فراوان و تماس با آنها پس از خرید برای اطمینان از رضایت آنها از محصول است. بنابراین احتمال بازگشت آنها و خرید مجدد بیشتر است. ثانیاً ، از این روش با احتیاط استفاده کنید. هرچه بیشتر از آن استفاده کنید ، احتمال اینکه مشتریان از شما با قیمت کامل خرید کنند کمتر است. زیرا آنها به قیمت پایین شما عادت می کنند. این بدان معناست که با گذشت زمان ، حاشیه سود شما کاهش می یابد.

استراتژی ارسال رایگان

ما تعداد دفعاتی را که دیده ایم این استراتژی توسط فروشندگان در بازار استفاده شده است، از دست داده ایم ( بسیار زیاد است ). این یک راه عالی برای جلب توجه مشتریان به یک محصول است ، وقتی مشتری متوجه می شود که شما هزینه پست را بیشتر از فروشنده دیگری در دل قیمت محصول قرار داده اید و محصول را بدون افزایش قیمت به فروش می رسانید. این ممکن است خیلی خوب باشد. ممکن است بتوانید از خریدهای اضافی مشتریان استفاده کنید ، اما مانند استراتژی تقدم قیمت بر ضرر ، باید مطمئن شوید که مشتریان شما در نهایت به پایین ترین قیمت عادت نمی کنند.

هزینه حمل

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که چقدر هزینه حمل را می پردازید. ما مشاهده کرده ایم که فروشندگان قیمت حمل و نقل خود را روی کالاهایی می آورند که می خواهند به فروش برسانند. و مشتریان زمانی که آن را متوجه می شوند از این موضوع دلگیر خواهند شد. اگر می خواهید از این استراتژی استفاده کنید ، از هزینه حمل و نقل خود از قبل مطلع باشید. اگر هزینه حمل و نقل در هنگام پرداخت اعمال شود و به همان قیمتی باشد که مشتری می تواند به راحتی در جاهای دیگر پیدا کند ، به احتمال زیاد سبدهای رها شده و نظرات ضعیف را مشاهده خواهید کرد.

قیمت گذاری لنگری

این به خودی خود یک استراتژی قیمت گذاری نیست ، اما اگر زیر قیمت خرده فروشی توصیه شده می فروشید ، می تواند راهی مفید برای ایجاد نرخ تبدیل باشد. با گفتن اینکه مشتریان چقدر احتمال دارد برای محصول مشابه در جای دیگر بپردازند ، به آنها می گویید که در مقایسه با سایر فروشندگان چقدر در کنار شما صرفه جویی خواهند کرد. این امر باعث صرفه جویی در وقت آنها برای انجام تحقیقات می شود و بدین معناست که اگر خدمات خوبی دریافت کنند ، احتمال بازگشت آنها زیاد است. فقط مطمئن شوید که از حاشیه سود خود محافظت می کنید.

بسته های فروش

بسته ها می توانند راهی عالی برای فروش اقلام بیشتر و افزایش فروش محصول کلی شما باشند. به مثال تیغ برگردید ممکن است دسته تیغ و اولین تیغه را با کف اصلاح و مومیایی بعد از اصلاح کمی کمتر از هزینه جداگانه خرید هر کدام از آنها بچسبانید. شما ممکن است سود کمی کمتر از هر مورد به دست آورید ، اما در مجموع سود بیشتری خواهید داشت. زیرا مشتری تصمیم گرفته است بیشتر با شما هزینه کند. آنها احساس می کنند که امتیازات زیادی به دست آورده اند. زیرا همه چیزهایی را که نیاز دارند به صورت یکجا تهیه کرده اند.

قیمت گذاری پویا

به احتمال زیاد شما به طور شهودی این کار را انجام می دهید.  اما قیمت پویا در قیمت گذاری محصولات شما مطابق با تقاضا است. بسته به زمان و موقعیت در سال یا فصل یا بسته به نوع کالا می توانید قیمت محصولات را تغییر دهید. اگر بسته به موقعیت در سال قیمت ها را تغییر می دهید ، ممکن است بخواهید مکان مشتریان خود را در نظر بگیرید. اگر مثلا در نیوزلند فروش می کنید و محصولات فصلی می فروشید ، ممکن است به دلیل وجود نیمکره های مختلف ، تقاضا برعکس مشتریان بریتانیایی شما باشد ، بنابراین ممکن است لازم باشد قیمت خود را در بازارهای مختلف متناسب با آن به روز کنید.

بهترین رویکرد چیست؟

رویکردی وجود ندارد که تضمین شود روش درستی است. هر کسب و کار متفاوت است ، بنابراین استراتژی برای هر کسب و کار نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی ، توصیه می کنیم با ترکیبی از محصولات با حاشیه سود بزرگ و محصولات با حاشیه سود کمتر شروع کنید. این به شما کمک می کند تا تعداد مناسبی از فروش را ایجاد کنید و همچنین سود کلی خود را افزایش دهید.

تقریباً برای هر مدل قیمت گذاری ، باید برای بازاریابی خود وقت بگذارید و شهرت خود را از طریق رسانه های اجتماعی و نظرات خود تقویت کنید. نحوه انجام این کار بستگی به تحقیقات مشتری شما ، شناخت تخصص شما و ایجاد ترکیب مناسب محصولات برای مشتری هدف شما دارد.

هوشمندانه این است که می توانید در هر زمان استراتژی خود را تغییر دهید. محصولات خود را به روز کنید ، و زمانی که مشخص شود که یک استراتژی یا محصول خوب کار می کند یا اصلاً برای شما کار نمی کند ، قیمت خود را تغییر دهید.

بیرون بری

همه چیز برای فروش آنلاین صدق نمی کند. در غیر این صورت همه از یک دفترچه بازی یکسان استفاده می کنند! پیدا کردن ترکیب مناسب محصولات برای تجارت شما ممکن است برای شروع یک چالش باشد ، اما با گذشت زمان می توانید محصولات خود را اصلاح کنید تا تعادل مناسب را بدست آورید.

نتیجه حاشیه کم ، حجم زیاد در مقابل حاشیه زیاد ، حجم کم

  • حاشیه سود بالا به این معنی است که برای به دست آوردن سود کلی خوب ، نیازی به فروش تعداد زیادی کالا ندارید
  • حاشیه سود کم به این معنی است که احتمال دارد اقلام بیشتری بفروشید
  • استفاده از ترکیبی از استراتژی های فروشنده ممکن است مناسب کسب و کار شما باشد

ادامه ارزیابی

استراتژی حاشیه کم ، حجم زیاد در مقابل حاشیه زیاد ، حجم کم شما همیشگی و تغییر ناپذیر نیست.  بنابراین به ارزیابی آن ادامه دهید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید.فروش در بازارهای مختلف مشتریان بالقوه بیشتری را برای شما فراهم می کند. هنگامی که محصولات خود را انتخاب می کنید و کسب و کار خود را ایجاد می کنید. داشتن ترکیب خوبی از محصولات ، سود بالا و حاشیه سود کم ایده آل است. همانطور که می بینید چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند، اوضاع را تغییر دهید.! شما هیچ تعهدی برای فروش یک محصول ندارید و هیچ عواقبی برای حذف محصول از لیست شما وجود ندارد.  بنابراین با امتحان استراتژی متفاوت چیزی برای از دست دادن وجود ندارد.

این مقاله فقط برای افزایش آگاهی و راهنمایی های عمومی تهیه شده است و مشاوره کاری یا حرفه ای نیست. شما نباید به اطلاعات مندرج در این مقاله بدون کسب مشاوره تخصصی خاص عمل کنید. جهت انجام مشاوره با کارشناسان خبره تماس حاصل کنید و یا در صورت تمایل برای ارتباط با  کارشناسان مرکز مشاوره کسب و کار یوناکس اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا